AUDI A6 Avant 2.0L TDI 6MT (170 HP)
2008–2011
168
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
40.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 221km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.1mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |