AUDI A6 Avant 2.0L TDI CVT (140 HP)
2005–2008
138
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4933mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |