AUDI A6 Avant 2.0L TFSI 7AT FWD (252 HP)
2014–2018
249
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |