AUDI A6 Avant 2.0L TFSI CVT (170 HP)
2008–2011
168
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |