AUDI A6 Avant 2.4 V6 CVT (165 HP)
1998–2001
162
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |