AUDI A6 Avant 2.4 V6 quattro 5AT (165 HP)
1998–2001
162
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |