AUDI A6 Avant 2.4L V6 CVT (177 HP)
2005–2008
174
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4933mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |