AUDI A6 Avant 2.5 TDI quattro 6MT (180 HP)
1998–2001
177
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |