AUDI A6 Avant 2.5L TDI quattro 5AT (180 HP)
2001–2004
177
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |