AUDI A6 Avant 2.7L TDI CVT (180 HP)
2005–2008
177
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2698cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4933mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |