AUDI A6 Avant 2.8L V6 FSI CVT (190 HP)
2008–2011
188
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2773cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |