AUDI A6 Avant 3.0L BiTDI Quattro 8AT AWD (313 HP)
2011–2014
308
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4925mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |