AUDI A6 Avant 3.0L TDI quattro 6AT (240 HP)
2008–2011
236
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |