AUDI A6 Avant 3.0L TDI Quattro 6MT (225 HP)
2005–2008
221
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4933mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |