AUDI A6 Avant 3.0L TDI quattro 7AT AWD (218 HP)
2014–2018
215
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1905kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |