AUDI A6 Avant 3.0L TFSI quattro 7AT AWD (333 HP)
2014–2018
329
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |