AUDI A6 Avant 4.2 V8 quattro 5AT (300 HP)
1998–2001
295
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R16Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |