AUDI A6 Avant 4.2L V8 FSI 6AT (350 HP)
2008–2011
345
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |