AUDI A6 (C4) 1.8L 4AT (125 HP)
1994–1997
123
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |