AUDI A6 (C4) 1.9L TDI 4AT (90 HP)
1994–1997
89
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |