AUDI A6 (C4) 2.0L 4AT (115 HP)
1994–1997
114
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |