AUDI A6 (C4) 2.5L TDI 4AT (116 HP)
1994–1997
114
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |