AUDI A6 (C4) 2.5L TDI quattro 6MT (140 HP)
1994–1997
138
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |