AUDI A6 (C4) 2.8L quattro 4AT (193 HP)
1994–1997
190
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 0L/100km |
| Extra-Urban | 0L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |