AUDI A6 (C4) 2.8L V6 quattro 5MT (174 HP)
1994–1997
172
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |