AUDI A6 1.8L T CVT (150 HP)
2001–2004
148
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |