AUDI A6 1.9L TDI 5MT (130 HP)
2001–2004
129
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |