AUDI A6 2.0L 40 TDI S tronic 7AT FWD (204 HP)
2018–
201
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 2111mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 18 102 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |