AUDI A6 2.0L TDI 6MT (136 HP)
2008–2011
134
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |