AUDI A6 2.0L TDI 6MT (140 HP)
2005–2008
138
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |