AUDI A6 2.0L TDI 6MT FWD (177 HP)
2011–2014
174
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |