AUDI A6 2.0L TDI 7AT FWD (190 HP)
2014–2018
186
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4933mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |