AUDI A6 2.0L TDI CVT (136 HP)
2008–2011
134
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |