AUDI A6 2.0L TFSI 6MT (170 HP)
2008–2011
168
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 224km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |