AUDI A6 2.0L TFSI 6MT FWD (180 HP)
2011–2014
177
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |