AUDI A6 2.0T 45 TFSI quattro S tronic 7AT AWD (245 HP)
2018–
242
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 2111mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 17 99 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |