AUDI A6 2.0T Quattro 8AT AWD (211 HP)
2011–2014
208
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |