AUDI A6 2.4L V6 quattro 5MT (170 HP)
2001–2004
168
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |