AUDI A6 2.7L T quattro 5AT (230 HP)
1997–2001
227
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2671cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Combined | 12.2L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |