AUDI A6 2.7L TDI Quattro 6AT (180 HP)
2005–2008
177
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2698cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |