AUDI A6 2.7L V6 TDI CVT (190 HP)
2008–2011
188
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2698cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |