AUDI A6 2.8 FSI Quattro 7AT AWD (204 HP)
2011–2014
201
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2773cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |