AUDI A6 2.8L FSI 6MT FWD (204 HP)
2011–2014
201
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2773cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |