AUDI A6 2.8L V6 FSI quattro 6AT (220 HP)
2008–2011
217
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2773cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |