AUDI A6 3.0L T 8AT AWD (310 HP)
2011–2014
306
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |