AUDI A6 3.0L TDI quattro 7AT AWD (272 HP)
2014–2018
268
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4933mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |