AUDI A6 3.0L TFSI quattro 6AT (290 HP)
2008–2011
286
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |