AUDI A6 3.0L V6 5MT (220 HP)
2001–2004
217
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 243km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 Yr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |