AUDI A6 3.0L V6 quattro 5AT (220 HP)
2001–2004
217
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 Yr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |