AUDI A6 3.0T 55 TSFI 7AT FWD (340 HP)
2018–
335
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 1814kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |